Bizimle İletişime Geçin

Çinli Apple Çalışanları Tutuklandı!

Genel

Çinli Apple Çalışanları Tutuklandı!

Çin’de yaklaşık 3-4 aydır sürdürülen gizli bir operasyon sonucu ile kullanıcıların şahsi bilgilerini yasal olmayan yollar ile elde eden ve bu sayede 50 yuan gibi bir miktarı (26 Milyon Lira) kazanan, çoğu Apple çalışanı olmak üzere 22 kişi yakalandı.

China Daily haber sitesine göre ülkenin Cıciang, Guandong, Ciangsu ve Fucien eyaletlerinde güvenlik yetkilileri, yasadışı bu ticareti yapan kişilerin kullanıcıların kişisel bilgilerini, dosylarını ve Apple’a ait bilgileri pazarladığı öğrenildi ve söz konusu miktar yaklaşık olarak 50 Yuan (26 Milyon Lira).

Bu Bilgileri Nasıl Paraya Çeviriyorlar ?

Birkaç aydır sürdüğü öğrenilen operasyon sonucu 22 kişiden 20’sinin Apple’ın Çin’deki bayilerinde ve tedarikçilerinde çalıştığı öğrenildi.

Bu şekilde elde ettikleri bilgiler ile kullanıcılara şantaj, fidye ve aleyhinde suç duyurusu yapmak gibi eylemleri gerçekleştirebiliyorlar. Şu anda elde edilen bilgiler doğrultusunda suçluların sadece Çin’deki IOS kullanıcılarının bilgilerini ele geçirdiği yönünde, dünya çapında bir bilgi hırsızlığı ise şuan için söz konusu değil.

Hatırlatmak gerekirsek geçen sene Ciangsu eyaletinde bir Apple kullanıcısı böyle bir şantaja maruz kalmıştı. Bu yüzden Çin’de 1 Haziranda çıkarılan Siber Güvenlik Kanununca insanların kişisel bilgileri hukuksal olarak koruma altına alınmıştı. Bu hukuksal yasayı ihlal edenlere ise 7 yıla kadar hapis istemi cezası isteniyor.

Sosyal - Asosyal , Sakin-Hareketli , Çocuk-Büyük. Kendine ve çevresine birşeyler katmaya,ilerletmeye çalışan nevi şahsına münasır bir insan efenim.

Click to comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel

Popüler Haberler

Yukarı
659 views