Bizimle İletişime Geçin

Apple’a Yüklü Miktarda İhlal Cezası!

Genel

Apple’a Yüklü Miktarda İhlal Cezası!

CEZA BOYUTU NE KADAR?

Apple şirketi,Wisconsin Üniversitesi’nin patent bölümü yetkililerince tarih 1998 yılını gösterdiği zamanlarda elde ettikleri patent ile bağlantılı olarak patentten faydalanmak ve ticari amaç ile piyasada kullanma suçu sebebi ile 506 milyon dolarlık bir ceza ile gündeme geldi!

Wisconsin Üniversitesi tarafından 2015 tarihinde açılan davanın hükmü kararı sonunda belirlendi. Wisconsin Üniversitesi’nin bir nevi araştırma kolu olan Mezunlar Araştırma Vakfı (WARF); kendi teknolojik birikimleri ile sağladıkları patentin, Apple tarafından A8, A8X VE A7’de kullanıldığı gerekçesi ile dava açtıklarını söylemişti.

Apple A8 İşlemcisinin Görseli

 

2015 yılından bu yana geçen zaman için de mahkeme verdiği cezayı üstüne katlayarak, Apple şirketinden 506 milyon dolarlık tazminat miktarı ödemesi talebinde bulundu.

Geçen Zaman İçinde ki Zarar Cezayı Arttırdı

İlk açılan davanın sonucunda kesilen miktar 234 milyon dolardı ancak WARF yetkililerinin baskın itirazları üzerine şirketin atlatılan her gün içerisinde zarara uğradıklarını vurgulayarak mahkeme tarafından haklı görülmelerine sebeb olmalı ki mahkeme, Apple şirketinin ödeyeceği miktarı 506 milyon dolara çıkardı.

Apple şirketi bu kadar hüküm üzerine patent ihlalini reddetmiş ve ABD Patent Ve Marka ofisini, dava sebebi olarak gösterilen bu patent kargaşasını incelemeye davet etmişti. Ofis ise tam tersi hareket ederek bu incelemeyi reddetmişti.

Apple şirketinin bir yandan şirketi ile yaşadığı patent süreci

le uğraşırken diğer taraftan da bu davaların çözümüne odaklanıyor olabilir. İlerleyen zaman dilimin de davaların takip ettiği yolu hep beraber göreceğiz.

Sosyal - Asosyal , Sakin-Hareketli , Çocuk-Büyük. Kendine ve çevresine birşeyler katmaya,ilerletmeye çalışan nevi şahsına münasır bir insan efenim.

Click to comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel

Popüler Haberler

Yukarı
1.539 views