Bizimle İletişime Geçin

Apple Watch %97 Doğruluk ile Kalpteki Ritim Bozukluğunu Algılıyor

Apple Watch

Apple Watch %97 Doğruluk ile Kalpteki Ritim Bozukluğunu Algılıyor

 Resmi bir teşhis için yeterince iyi değil, ancak tarama aracı olarak kullanışlı.

Bundan 3 sene evvel karşımıza çıkan Apple Watch, bugünlerde sağlık konusunda oldukça başarılı. Ülkemizde fiyatı gereği pek ilgi gören ürünlerden olmasa da, detaylarında güzel çizgiler yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta Amerikan merkezli kalp ritmi konusunda ilgili olan bir toplum, Cardiogram adlı bir programın belirttiği sonuçları açıkladı. Genel olarak kalp atış hızı izleme uygulaması olarak ortaya çıktığından,birçok açıdan doğruluk payı tartışılıyordu.

Ritim bozukluğuna direk tanı

Mart 2016’dan bu yılın Şubat ayına kadar yapılan araştırmalarda 6000’in üzerinde katılımcı gerçekleşti. Sonucunda büyük çoğunluk normal olmasına rağmen 200 kişiye “Atriyal Fibrilasyon” teşhisi kondu. Kurucu ortak Brandon Bollinger ; “Kardiogram mühendisleri, Atriyal Fibrilasyon’u öngörmek ve algoritma eğitimi için kullandı” dedi.

Atriyal Fibrilasyon nedir?

Atrial fibrilasyon (AF) oldukça rastlanan ritim bozukluklarındandır. AF’de uyarılar atriumda düzgün bir şekilde yol alacaklarına atrium içinde aynı anda sayısız uyarı dalgası oluşup farklı yönlere hareket eder, Av düğümünden geçmek için birbirleriyle yarışırlar. Uuyarılar kalbin elektriksel sistemi dışındaki dokulardan kaynaklanır. Bu uyarıların oluşması ile çok hızlı ve organize olmayan bir kalp ritmi oluşur.

Apple Watch ile Kardiyogram’ın avantajı, kullanıcının herhangi bir şey yapmasına gerek kalmadan sürekli olarak izlemesi ve kullanıcının önceden sahip olduğu bir saatin içine dahil olmasıdır. Bollinger ve Cardiogram ekibi, diğer hastalık türlerini tespit etmek için kalp atış hızı verilerini kullanmakla ilgileniyor. Bollinger, “Diyabet gibi alanların bile kalp atış hızı verilerinde görünebileceğine dair küçük bir kanıt var ve başka koşullar da var” demekte.

Bakalım önümüzdeki günlerde sağlık konusundaki detaylar hangi noktalara gelecek, hep beraber göreceğiz.

Click to comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Apple Watch

Popüler Haberler

Yukarı
1.478 views