Bizimle İletişime Geçin

Apple’ın Yıllardır Vergi Vermediği Ülke

Genel

Apple’ın Yıllardır Vergi Vermediği Ülke

New Zealand Herald gazetesinin yaptığı araştırmaya göre Apple, Yeni Zelanda‘da 2007’den beri tek kuruş vergi vermedi. Aynı zamanda Apple, Avustralya‘da ise 2007 yılından bu yana 26 milyar dolar vergi ödedi. Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki anlaşmaya göre, şirketler bu ülkelerin sadece birisinde vergi ödüyorlar.

Apple, ortaya çıkan bu araştırma karşısında, yapılanın yasal olduğunu savundu. Apple, yaptığı açıklama ile dünyanın en çok vergi ödeyen şirketlerden birisi olduklarını ve verginin toplumlarda oynadığı önemine ve gerekliliğine saygı duyduklarını aktararak, faaliyet gösterdikleri her yerde yasalara uyduklarını ve kazandıkları her şeyin vergisini ödediklerini belirtti. Ayrıca şirket, Yeni Zelanda’ya son 10 yıldır yaptığı katkılardan dolayı gurur duyduğunu söyledi.

Bu noktada bazı vergi uzmanları, Avustralya’daki kurumsal vergisinin Yeni Zelanda’dakinden %30 daha fazla olduğu için düzenlemenin garip olduğunu belirtiyorlar.

Yeni Zelanda Yeşiller Partisi lideri eş başkanı James Shaw ise dev şirketlerin ülkelerinde faaliyet gösterip hiç vergi ödememelerinin ilginç olduğunu söyledi.

Apple’ın Başı Vergiler ile Ağrıyacak

Aslında Apple’ın dünya genelindeki vergi uygulamaları son yıllarda sık sık gündeme gelen bir konu. Şirket yetkilileri, 2014’te dünya genelinde elde ettikleri kârı, kurumlar vergisinin sadece %12.5 olduğu İrlanda’ya aktardıklarını itiraf etmişti. Bu itirafa karşı çıkan Avrupa Komisyonu, Apple’ın ödediği vergi miktarının sadece %2 olduğunu ve bunun yasa dışı olduğunu belirtmişti.

Şu anda Apple, İrlanda’ya geçmişe yönelik 13 milyar euro vergi ödeme talimatı aldı ve AB’yle tam da bu noktada büyük bir hukuk mücadelesi veriyor. Şirket, vergilerinin büyük bölümünü, ürünlerinin ve hizmetlerinin üretildiği ve tasarlandığı ABD’de ödediğini savunuyor ancak uzun vadede bu savunmanın pek bir etkisi olmayacak gibi duruyor.

Click to comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel

Popüler Haberler

Yukarı
1.150 views